info_sm

Mazurska Noc Kabaretowa – to najbardziej znana plenerowa impreza, o ugruntowanej pozycji lidera na rynku letnich wydarzeń kulturalnych w Polsce, od 20 lat corocznie gości na deskach mrągowskiego amfiteatru.

 

Gdy w 1999 organizowaliśmy wielki, kilkugodzinny kabareton, pod nazwą: „Mazurska Noc Kabaretowa, czyli co każdy satyryk wiedzieć powinien”, nie przypuszczaliśmy, że stanie się on imprezą cykliczną, najpopularniejszą tego typu w kraju. Dziś jest to wydarzenie artystyczne, które w klimacie wakacyjnym na Mazurach nabiera dodatkowych wartości. Dla wielu widzów impreza jest przeglądem tego, co w świecie satyry wydarzyło się przez cały mijający rok, taka jest bowiem idea, że na scenie występują najlepsi, także Ci debiutujący, którzy zdobyli nagrody na największym festiwalu kabaretowym PAKA w Krakowie. W ten sposób Mazurska Noc Kabaretowa jest kontynuacją działań związanych z promocją polskiego ruchu kabaretowego.

Nie ulega także wątpliwości, że impreza ta czyni z Mazur letnią stolicę dobrego humoru. Jest kolejną atrakcją regionu, a fakt, że spektakl na żywo emituje „Telewizja PULS”, powoduje, że amfiteatr nad mrągowskim jeziorem Czos, staje się jednym z bardziej znanych miejsc na mapie turystycznej Polski.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że imprezę poprzedza cykl mini kabaretonów, czyli zabawa w sumie trwa kilka dni. To co tworzy szczególny klimat Mazur, a więc jeziora i żagle, często jest ważnym elementem imprezy, wpisanym w scenariusz, czy scenografię. I dlatego można z cała pewnością powiedzieć, że od kilku lat Mazury w lipcu to także kabaret.

Program Mazurskiej Nocy Kabaretowej układany jest przez specjalistów w tej dziedzinie i co roku realizowany  jest wokół wybranej wcześniej tematyki. „Gdzie jest Wielki Mistrz”, „Baby górą”, „W drogę”, „K – jak kabaret”, „Dwójki, pary i duety” „Śmiej się kibicu” to tylko niektóre tytuły kolejnych edycji tej szczególnej kabaretowej nocy.

Na deskach amfiteatru w Mrągowie spotykają się artyści kabaretowi w różnym wieku i z różnych pokoleń, co daje szansę wymiany doświadczeń, a co za tym idzie rozwoju ruchu kabaretowego, ale także zadowala widzów w każdym wieku i o różnych artystycznych upodobaniach.

Niewiele jest programów i imprez, które są dla wszystkich. Mazurska Noc Kabaretowa jest faktycznie na tyle różnorodna, że można zaryzykować stwierdzenie, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. I bez względu na wykonawców, jedno z całą pewnością gwarantują twórcy Przedsięwzięcia, zawsze będzie to żart na dobrym poziomie, niejednokrotnie wsparty występem zespołów muzycznych, tanecznych i śpiewaczych.

  • Mazurska Noc Kabaretowa – rokrocznie gromadzi w amfiteatrze komplet publiczności – czyli ok. 5000 osób
  • Przez 6 lat  – impreza była transmitowana w Telewizji Polonia – co w sposób zauważalny przekłada się na jej sukces medialny i popularność także poza granicami kraju.
  • Mazurska Noc Kabaretowa – jako wizytówka letniej rozrywki jest jedną z najczęściej reemitowanych imprez.  Każda edycja ma około 10 powtórek.
  • Każda powtórka Mazurskiej Nocy Kabaretowej gromadzi przed telewizorami ok. 3 mln telewidzów.